SUPREME AND DISTRICT COURTS CAIRNS

LAW LIST

Tuesday 28 January 2020


NOTICES

SUPREME COURT APPLICATIONS DAYS ARE: 31 JANUARY, 21 FEBRUARY, 6 MARCH, 27 MARCH, 24 APRIL, 15 MAY, 29 MAY and 12 JUNE 2020.
SHORT APPLICATIONS ARE ALSO HEARD FROM 9.15AM TO 10.00AM ON EACH WED & FRI.
ADMISSIONS DATES: 31 JANUARY, 24 APRIL and 12 JUNE 2020
PLEASE NOTE ADMISSIONS COMMENCE AT 9:15 AM.

DISTRICT COURT CIVIL APPLICATIONS, APPEALS AND P&E MENTIONS/REVIEWS ARE: 14 FEBRUARY, 6 MARCH, 3 APRIL, 1 MAY, 29 MAY, 26 JUNE, 16 JULY, 7 AUGUST, 21 AUGUST, 11 SEPTEMBER, 2 OCTOBER, 30 OCTOBER, 27 NOVEMBER and 11 DECEMBER 2020
CIVIL & P&E HEARING DATES WILL BE ALLOCATED FROM APPLICATION/REVIEW DATES.


SWEARING IN CEREMONY FOR JUDGE BYRNE WILL BE STREAMED TO COURT 2 ON LEVEL 4 AT 9.15AM FROM THE BANCO COURT IN BRISBANE.

JURY INFORMATION
PANEL A JURORS NUMBERED FROM 2 TO 87 INCLUSIVE ARE REQUIRED TO ATTEND JURY SERVICE TODAY AT 9.15AM
ALL OTHER PANEL A JURORS SHOULD CONTINUE TO CHECK THE JURY MESSAGE DAILY AFTER 5:30PM. IF YOU HAVE ANY FURTHER ENQUIRIES, PLEASE CONTACT THIS OFFICE ON 4280 6061 AFTER 9:00 AM.

SUPREME COURT OF QUEENSLAND

SUPREME COURT CRIMINAL SITTINGS
HILL, Ethan James
GLATTHOR, Hanna Elizabeth

Justice Henry
Court 1
Level 4
9:00 AM 
(Mention - Legal Representatives Required)
STASIAK, Weislaw
Justice Henry
Court 1
Level 4
2:00 PM 
(Arraignment - Appearance and Legal Representatives Required)
STASIAK, Bryan Wieslaw
Justice Henry
Court 1
Level 4
2:00 PM 
(Arraignment - Appearance and Legal Representatives Required)
TURKYILMAZ, Gokan
Justice Henry
Court 1
Level 4
2:00 PM 
(Arraignment - Appearance and Legal Representatives Required)

CIVIL JURISDICTION TRIALS AND HEARINGS
BARRA & another -V- BARRA
Justice Henry
Court 1
Level 4
10:00 AM 
(Hearing)

DISTRICT COURT OF QUEENSLAND

DISTRICT COURT CRIMINAL SITTINGS
AMBRYM, Clifford Derek
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
WORTH, Anita
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
ZYLINSKI, John Anthony
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
SAMAI, Palcon Sarpe
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
BOND, Mario Sylvester
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
HARRIS, Joneythan William James
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
HOLROYD, Jarrod Ralph
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
BUTLER, Brenton James
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:15 AM 
(Mention - Legal Representatives Required)
BYRNES, Tania Michelle
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:15 AM 
(Mention - Legal Representatives Required)
SMALL, Norman John Noel
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
10:30 AM 
(Trial)
ASERA, Patrick Jonathon
Judge Morzone QC
Court 4
Level 3
1:00 PM 
(Sentence)
MISICK, Sam Tyron
Judge Fantin
Court 2
Level 4
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
MAITIE, Jill Lala Sarbie
Judge Fantin
Court 2
Level 4
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
BRYAN, Stephen Edward
Judge Fantin
Court 2
Level 4
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
MOHAMED, Said
Judge Fantin
Court 2
Level 4
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
BEAUT, Derek Craig
Judge Fantin
Court 2
Level 4
10:00 AM 
(Callover - Legal Representatives Required)
YUNKAPORTA, Venita Laura Grace
Judge Fantin
Court 2
Level 4
10:15 AM 
(Sentence)
JONES-WALKER, Bruce Mark
Judge Fantin
Court 2
Level 4
10:30 AM 
(Trial)

Disclaimer
Every effort has been made to comply with non-publication (suppression) orders or statutory provisions prohibiting publication that may apply to this information. The onus remains on any person using material from court files to ensure that the intended use of that material does not breach any such order or provision.