SUPREME AND DISTRICT COURTS BRISBANE

LAW LIST

Friday 21 September 2018


NOTICES

JURY INFORMATION
Jurors on Panel A numbers 1 to 360 inclusive who are NOT empanelled on the current trials are NOT required for Friday 21 September 2018.

Please continue to check the jury message on a daily basis.

SUPREME COURT OF QUEENSLAND

COURT OF APPEAL
DAY -V- LERCH & others
Justice Morrison


Appeal Court
Floor 3
2:15 PM 
(Further Order)
R -v- H
Justice Philip McMurdo


Appeal Court
Floor 3
9:30 AM 
(Delivery of Judgment)
R -v- MATTHEW JOHN SMITH
Justice Philip McMurdo


Appeal Court
Floor 3
9:30 AM 
(Delivery of Reasons)
ALBION MILL FCP PTY LTD & another -V- FKP COMMERCIAL DEVELOPMENTS PTY LTD
Justice Philip McMurdo


Appeal Court
Floor 3
9:30 AM 
(Delivery of Judgment)
MINERALOGY PTY LTD -V- BGP GEOEXPLORER PTE LTD
Justice Philip McMurdo


Appeal Court
Floor 3
9:30 AM 
(Delivery of Judgment)

SUPREME COURT CRIMINAL SITTINGS
ROY, Jye Robert
Justice Boddice
Court 19
Floor 6
9:00 AM 
(Arraignment - Appearance and Legal Representatives Required)
GRIFFIN, Jared Bruce; WAGNER, Robert James
Justice Boddice
Court 19
Floor 6
9:00 AM 
(Review - Appearance and Legal Representatives Required)
BANKIER; BRAY-WHITE; BROWN; CHAMBERS; ELGEY; FISHER; GOODE; GRIFFIN; HARRIS; HENNESSY; KIM; KUBLER; NIELSON; PORTER; SCHEIWE; SKIPPEN; SIRIPHAN; TAYLOR; TENNANT; WALKER; WANG; WOLFGANG; WRATHMALL; ZERAFA; BROOKS
Justice Boddice
Court 19
Floor 6
9:00 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
BACKMAN; BELBECK; BOWLES; FUKOFUKA; GUIVARRA; KRUGER; KUBLER; PURCELL; TAN; THOMAS; THOMPSON; WEIR; WILSON; YOUNG
Justice Boddice
Court 19
Floor 6
9:00 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
WHITECROSS, Andrew Alexander
Justice Boddice
Court 3
Floor 3
10:30 AM 
(Breach of Suspended Sentence - Appearance and Legal Representatives Required)
ANTIC, Jordan; JOCIC, Victor Vladimir; MAYERS, Martin
Justice Bowskill
Court 11
Floor 5
10:00 AM 
(Trial Part Heard)
MORANT, Graham Robert
Justice Davis
Court 10
Floor 5
10:00 AM 
(Trial Part Heard)

CIVIL JURISDICTION TRIALS AND HEARINGS
ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND -V- LOUDON
Justice Burns
Court 14
Floor 5
9:15 AM 
(Review)
ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND -V- ALLWOOD
Justice Burns
Court 14
Floor 5
9:15 AM 
(Review)
ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND -V- DUNROBIN
Justice Burns
Court 14
Floor 5
9:15 AM 
(Review)

COMMERCIAL LIST

APPLICATIONS TO COURT
RE: PPC HIRE PTY LTD
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
TOBIN & another -V- GRAY & another
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
RE: ROSE
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
GROUP TRAVEL MANAGER PTY LTD -V- SURE THING SERVICES PTY LTD
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
ISA SUN PTY LTD -V- REMAGEN LENDING 2017-14 PTY LIMITED
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
WARREN -V- LOESKOW & others
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
EATON & others -V- NATIONAL AUSTRALIA BANK LIMITED
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
BANKS LEGAL CONSULTANCY FZE -V- BLACKWELL
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
JEFF BRICE CONSTRUCTIONS PTY LTD -V- SPECIAL DAYS PTY LTD
Justice Mullins
Court 12
Floor 5
10:00 AM 
PPD PROPERTY HOLDINGS PTY LTD -V- HIGH PERFORMANCE GLAZING SYSTEMS PTY LTD
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
KLEYZEN -V- NUNN
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
RE: OCTAVIAR CASTLE PTY LTD (IN LIQUIDATION)
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
RE: OCTAVIAR CCPT PTY LTD (IN LIQUIDATION)
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
REILLY -V- AMACA PTY LTD (UNDER NSW ADMINISTERED WINDING UP)
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 
ATTORNEY-GENERAL FOR THE STATE OF QUEENSLAND -V- MOW
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
3:00 PM 
RE: MCKINNON
Justice Dalton
Court 12
Floor 5
10:00 AM 
RE: TALAVAVE
Justice Dalton
Court 12
Floor 5
10:00 AM 
SORENSON -V- THE QUEEN
Justice Henry
Court 4
Floor 3
9:00 AM 
RE: ARANDALE
Justice Burns
Court 14
Floor 5
10:00 AM 

APPLICATIONS ON THE PAPERS
PT KATSUSHIRO INDONESIA -V- MINETEC AUSTRALIA PTY LTD
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
10:00 AM 

SUPERVISED CASE REVIEWS
RE: CLOUD BANKING LTD
Justice Mullins
Court 13
Floor 5
9:15 AM 
(Review)

DISTRICT COURT OF QUEENSLAND

DISTRICT COURT CRIMINAL SITTINGS
MILLS, Robert Gordon
Judge Smith
Court 29
Floor 8
9:00 AM 
(Sentence Part Heard)
GEORGE, Maarona
Judge Smith
Court 29
Floor 8
9:30 AM 
(Sentence Part Heard)
NGUYEN, Khac Dung
Judge Smith
Court 29
Floor 8
10:00 AM 
(Pre-Trial Hearing - Appearance and Legal Representatives Required)
SIMMONS, Carl John
Judge Smith
Court 29
Floor 8
10:00 AM 
(Sentence)
DREDGE, Simon Gareth
Judge Shanahan
Court 28
Floor 8
10:00 AM 
(Pre-Trial Hearing - Appearance and Legal Representatives Required)
KIRI, Anthony Eresto Lokud
Judge Shanahan
Court 28
Floor 8
10:00 AM 
(Sentence)
EVANS; GILLILAND; PILECKI; WATSON SCULLY
Judge Rafter S.C.
Court 24
Floor 7
9:00 AM 
(Mention - Legal Representatives Required)
SPARROW, Bradley Royston
Judge Rafter S.C.
Court 24
Floor 7
9:30 AM 
(Mention - Appearance and Legal Representatives Required)
HOWARD, Paul Michael; WRIGHT, Travis Allan; GORKIJS, Aleksandrs; SVEINIKA, Anastasija;
Judge Rafter S.C.
Court 24
Floor 7
9:30 AM 
(Sentence)
TUIVAKANO, Taniela Cabebula Kacivi
Judge Koppenol
Court 22
Floor 7
10:00 AM 
(Sentence)
CROWLEY, Joshua Keith Michael
Judge Koppenol
Court 22
Floor 7
10:00 AM 
(Trial Part Heard)
SCHUBERT, Tyson Paul; SHANG, Kody Laurence
Judge Clare S.C.
Court 25
Floor 7
9:30 AM 
(Arraignment - Appearance and Legal Representatives Required)
BRECHNEY, Corey Ross; DALE, Marli; DASCALU, Adin; ELLIOT, Zachary Jordan; FIELD, William Ernest Stonham; LE, Tuyen Thi Kim; PHAM, Duy Khuong; ROPER, Benjamin Derek; TARVER, Virgin-Nia Lorraine
Judge Clare S.C.
Court 25
Floor 7
9:30 AM 
(Mention - Appearance and Legal Representatives Required)
AIDEED; ALGHUNAIM; ALLEN; BATIK; CHATFIELD; CHERRY; CHRISTOPHI; FILIPOVICH; FISHER; FLOYD-TUCKWELL; FORD; GRAHAM; GUNN; HITZKE; JACKSON-KNAGGS; KEATING; LARFIELD; LLOYD; MADDISON; MCGRATH; MCKAY; NGUYEN; SETEFANO; SHARIFI; WILLIAMS; EASTGATE; SERAFINI; LYNN; WYER
Judge Clare S.C.
Court 25
Floor 7
9:30 AM 
(Mention - Legal Representatives Required)
SMITH; ADAMS; BENTLEY; BYRNES; CHERRY; FINA'I; MORRIS; MOSQUERA; SEYCHELL
Judge Clare S.C.
Court 25
Floor 7
9:30 AM 
(Trial Review - Legal Representatives Required)
MIZNER, Jason Daron
Judge Clare S.C.
Court 25
Floor 7
10:00 AM 
(Sentence Part Heard)
EASEY, Jake William
Judge Moynihan Q.C.
Court 23
Floor 7
10:00 AM 
(Breach of Community Service Order - Appearance and Legal Representatives Required)
NEWMAN, Mark William
Judge Moynihan Q.C.
Court 23
Floor 7
10:00 AM 
(Sentence)
WEEKS, Michael Daniel Nicholas; WEEKS, Samuel Micheal; EDMONDS, Rochelle Larissa Roshelle
Judge Lynch Q.C.
Court 34
Floor 9
10:00 AM 
(Sentence)

CIVIL TRIALS AND HEARINGS
ANT PROJECTS PTY LTD -V- MORGAN BROOKS DIRECT PTY LTD & others
Judge Andrews S.C.
Court 9
Floor 4
9:45 AM 
(Trial)
BRYANT -V- COMPETITIVE FOODS AUSTRALIA PTY LTD & others
Judge Jarro
Court 30
Floor 8
10:00 AM 
(Trial Part Heard)

APPLICATIONS TO COURT
CHEVRON RENAISSANCE ASIA PACIFIC SHOPPING CENTRE PTY LTD -V- BLUE CORP TRADING PTY LTD
Judge Reid
Court 32
Floor 8
10:00 AM 
YOUNG & another -V- HALL & another
Judge Rosengren
Court 38
Floor 9
10:00 AM 
THANG -V- A1 BUSINESS GROUP PTY LTD
Judge Rosengren
Court 38
Floor 9
10:00 AM 
WINN -V- BENNETT AND PHILP PTY LTD
Judge Rosengren
Court 38
Floor 9
10:00 AM 

PLANNING AND ENVIRONMENT COURT
DENSYL SANDSTONE PTY LTD -V- CHIEF EXECUTIVE, DEPARTMENT OF ENVIRONMENT AND HERITAGE PROTECTON
Judge Jones
Court 27
Floor 7
10:00 AM 
(Hearing)
GOLD COAST CITY COUNCIL -V- ADRIAN'S METAL MANAGEMENT PTY LTD ACN 616 177 050 & others
Judge Jones
Court 27
Floor 7
2:30 PM 
(Delivery of Judgment)
MARY VALLEY COMMUNITY GROUP INC & another -V- GYMPIE REGIONAL COUNCIL & another
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
MARY VALLEY COMMUNITY GROUP INC & another -V- GYMPIE REGIONAL COUNCIL & others
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
LENNIUM GROUP PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
JEXVILLE PTY LTD -V- REDLAND CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
AUSTRIA-POTTER -V- BRISBANE CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
OLIVER HUME PROPERTY FUNDS LIMITED -V- LOGAN CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Review)
OLIVER HUME PROPERTY FUNDS LIMITED -V- LOGAN CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
WE KANDO PTY LTD -V- WESTERN DOWNS REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
SINCERE INTERNATIONAL GROUP PTY LTD -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
WOL PROJECTS PTY LTD -V- GOLD COAST CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
DILLON ROAD PROPERTIES PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:00 AM 
(Callover)
EASTPOINT MACKAY PTY LTD -V- MACKAY REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
EASTPOINT MACKAY PTY LTD -V- MACKAY REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
ABBOT POINT BULKCOAL PTY LTD -V- CHIEF EXECUTIVE, ADMINISTERING THE ENVIRONMENTAL PROTECTION ACT 1994
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
BEDFORD -V- BRISBANE CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
TOCCHINI & another -V- IPSWICH CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
VRS HOLDINGS PTY LTD -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
KATWAL PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
THE SERBIAN ORTHODOX CHURCH SCHOOL CONGREGATION SVETI NIKOLA -V- BRISBANE CITY COUNCIL & others
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Directions Hearing)
RICHARDSON & another -V- MORETON BAY REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
THE TRUSTEES FOR THE RUSSELL FAMILY TRUST -V- COUNCIL OF THE CITY OF GOLD COAST
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
AR (NO 1) PTY LTD TRUSTEE UNDER INSTRUMENT 717298453 -V- MORETON BAY REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
HEMMANT PROPERTY GROUP PTY LTD -V- BRISBANE CITY COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
LOT 6 OPAL STREET PROJECT PTY LTD -V- SUNSHINE COAST REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
REDLAND CITY COUNCIL -V- MCMANUS & others
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
MORETON BAY REGIONAL COUNCIL -V- TRASPUNT NO.13 PTY LTD
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
MORETON BAY REGIONAL COUNCIL -V- TRASK LAND CORPORATION NO. 2 PTY LTD
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
MORETON BAY REGIONAL COUNCIL -V- TRASPUNT NO. 14 PTY LTD
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
TRASPUNT NO. 13 PTY LTD -V- MORETON BAY REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)
TRASK DEVELOPMENT CORPORATION NO.2 PTY LTD -V- THE MORETON BAY REGIONAL COUNCIL
Judge Kefford
Court 33
Floor 8
9:15 AM 
(Review)

Disclaimer
Every effort has been made to comply with non-publication (suppression) orders or statutory provisions prohibiting publication that may apply to this information. The onus remains on any person using material from court files to ensure that the intended use of that material does not breach any such order or provision.