SUPREME AND DISTRICT COURTS CAIRNS

LAW LIST

Tuesday 1 September 2015


NOTICES
SUPREME COURT APPLICATION DATES ARE 3 SEPTEMBER (FULL), 2 (FULL) & 16 OCTOBER, 13 & 27 NOVEMBER, 11 DECEMBER
APPLICATIONS ARE ALSO HEARD FROM 9.15 TO 10.15 ON WED & FRI.
ADMISSION DATES ARE 28 AUGUST,16 OCTOBER,11 DECEMBER. PLEASE NOTE ADMISSIONS COMMENCE AT 9:15 AM
THERE ARE NO MORE SUPREME COURT CIVIL OR CRIMINAL CALLOVERS.
DATES FOR DISTRICT COURT CIVIL APPLICATIONS AND PE MENTIONS/REVIEW ARE 3 & 18 SEPT, 2,9&30 OCT, 20 NOV, 4 DEC.
CIVIL HEARING DATES WILL BE ALLOCATED FROM APPLICATION DATES (SAME AS SUPREME COURT CIVIL MATTERS) & PE MATTERS WILL BE ALSO ALLOCATED FROM REVIEW DATES.
PLEASE NOTE THE CAIRNS REGISTRY OFFICE OF THE SUPREME, DISTRICT AND PLANNING AND ENVIRONMENT COURTS WILL BE CLOSED AT 4PM ON THE 1ST AND 3RD TUESDAY OF THE MONTH.

JURY INFORMATION
ONLY THOSE JURORS CURRENTLY EMPANELLED ARE REQUIRED TO ATTEND TODAY AS INSTRUCTED BY THE JUDGE.
ALL OTHER PANEL B JURORS SHOULD CONTINUE TO CHECK THE JURY MESSAGE DAILY AFTER 4:30PM.

SUPREME COURT OF QUEENSLAND

APPLICATIONS TO COURT
COLES -V- DORMER & others
Justice Henry

9:30 AM 
(Application)

DISTRICT COURT OF QUEENSLAND

DISTRICT COURT CRIMINAL SITTINGS
ABDY: Brian Robert
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
VINCK: Brett Peter
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
POSSUM: Danrick Dale William
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
VAN PLATERINK: Richard Anthony
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
CHARLIE: Henry Pagere
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
COURTNEY: Peter Dennis
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
O'BURNS: David Patrick
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
REID: William Darcy
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
DAVIDSON: Liam
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
REARDON: Aaron John
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
LOVE: Nathan Mark
MAYS: Lance Raymond

Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
BEATTIE: Neil James
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
BRUNDELL: Mark Francis
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
FULFORD: Lex Emmanuel
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
DAU: Jerry
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
TAMWOY: Christopher Benjamin
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
MENE: Patrick James
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
WALK: Dylan Joshua
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
WOLMBY: Jack Anderson
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
NORWOOD: David William
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
HOLTMAN: Matthew Hermanus
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
EDWARDS: Paul Isaac
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
BARAGUD: Lui
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
CHAE: Hanback
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
AMBRUM: Kelisha Jade
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
DARKAN: Ricky Dean
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
WOLMBY: Brian Larry
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
TURNER: William Robert
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
BROWN: Phillip Thomas
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
FIELD: Paul Andrew
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
HORROBIN: Kenneth Charles
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
JATTANA: Gurpreet
MAGANINI: Domenico

Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
ROUTLEDGE: Luke Marcus
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
VAIFOOU: Shayliegh
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
MAKAKU: Makaku Isaac Edward
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
STEWART: Shey Brian
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Indictment Presentation - Legal Representatives Required)
WILLIAMS: Mark Daniel
Judge Harrison
Court 4
Level 3
10:00 AM 
(Trial Part Heard)

CHILDRENS COURT OF QUEENSLAND
JUVENILE: T.P
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
JUVENILE: T.N.N-W
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
JUVENILE: B.B
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Review - Legal Representatives Required)
JUVENILE: W.F.P
Judge Harrison
Court 4
Level 3
9:15 AM 
(Sentence)

Disclaimer
Every effort has been made to comply with non-publication (suppression) orders or statutory provisions prohibiting publication that may apply to this information. The onus remains on any person using material from court files to ensure that the intended use of that material does not breach any such order or provision.